loading...

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

       2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w bogatej liturgii tego okresu za pomocą środków masowego przekazu.

      3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji śpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w kościele parafialnym rozpocznie się o godz. 18.00.

     4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.30.

     5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione dla chętnych w kościele w Tetyniu o godz. 12.00, w Trzeborzu o godz. 10.00, Załężu o godz. 10.30, Maruszewie o godz. 11.00. Pokarmy przynosimy wcześniej i zostawiamy w prezbiterium, a po poświęceniu odbieramy pojedynczo z kościoła, zachowujemy wskazania państwowe i sanepidu.

     6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę. Wigilia Paschalna w parafialnym kościele rozpocznie się o godz. 18.00 z zachowaniem wskazań państwowych i sanepidu.

    7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła a na następny tydzień są proszone osoby: Rejniak Adrianna, Gała Danuta, Rawlik Dorota i Wilczak Barbara.

    8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. w naszej parafii w następującym porządku: w Tetyniu o godz. 7.00 i 11.00, Załężu o godz. 8.30, Trzeborzu 9.45. z wszelkimi zaleceniami kościelnymi, państwowymi i sanitarnymi co do liczby uczestniczących w Mszach św i zachowania środków ostrożności.

    9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. w następującym porządku: Tetyń o godz. 8.30 i 11.00; Załęże o godz. 9.45; Trzeborzu o godz. 12.30

  10. Wszystkim solenizantom i jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia.


do góry...
04 kwietnia 2020r. 7590 Drukuj

Lokalizacja / kościoły